Bakker Corporation has provided the following production and average cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product.
|
Production volume | 13,300 | units | 14,300 | units |
Direct materials | $96.70 | per unit | $96.70 | per unit |
Direct labor | $24.60 | per unit | $24.60 | per unit |
Manufacturing overhead | $74.30 | per unit | $70.30 | per unit |
The best estimate of the total variable manufacturing cost per unit is:
$167.00 | |
$138.40 | |
$121.30 | |
$159.50 |
Total manufacturing overhead at 14,300 units = 14,300 units × $70.30 per unit = $1,005,290
Total manufacturing overhead at 13,300 units = 13,300 units × $74.30 per unit = $988,190
Variable manufacturing overhead per unit = Change in cost ÷ Change in activity
= ($1,005,290 - $988,190) ÷ (14,300 units - 13,300 units)
= $17,100 ÷ 1,000 units
= $17.10 per unit
Total variable manufacturing cost = Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead
= $96.70 per unit + $24.60 per unit + $17.10 per unit
= $138.40 per unit
Total manufacturing overhead at 13,300 units = 13,300 units × $74.30 per unit = $988,190
Variable manufacturing overhead per unit = Change in cost ÷ Change in activity
= ($1,005,290 - $988,190) ÷ (14,300 units - 13,300 units)
= $17,100 ÷ 1,000 units
= $17.10 per unit
Total variable manufacturing cost = Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead
= $96.70 per unit + $24.60 per unit + $17.10 per unit
= $138.40 per unit
Multiple Choice | Learning Objective: 02-03 Understand cost behavior patterns including variable costs, fixed costs, and mixed costs. | |
Difficulty: Hard | Learning Objective: 02-04 Analyze a mixed cost using a scattergraph plot and the highlow method. |
No comments:
Post a Comment