| Carr Company produces a single product. During the past year, Carr manufactured 34,060 units and sold 28,600 units. Production costs for the year were as follows: |
| Fixed manufacturing overhead | $510,900 |
| Variable manufacturing overhead | $269,074 |
| Direct labor | $173,706 |
| Direct materials | $255,450 |
| Sales totaled $1,172,600, variable selling expenses totaled $148,720, and fixed selling and administrative expenses totaled $214,578. There were no units in beginning inventory. Assume that direct labor is a variable cost. |
| Under variable costing, the net income for the year would be: |
| $27,846 lower than under absorption costing | |
| $27,846 higher than under absorption costing | |
| → | $81,900 lower than under absorption costing |
| $81,900 higher than under absorption costing |
| Change in units in inventory = Units produced - Units sold |
| = 34,060 units - 28,600 units = 5,460 unit increase |
| Fixed manufacturing overhead per unit = Fixed manufacturing overhead ÷ Units produced |
| = $510,900 ÷ 34,060 units = $15 per unit |
| Since the units produced exceeds the units sold, fixed manufacturing overhead costs will be deferred in inventory and absorption costing net operating income will exceed variable costing net operating income. |
| Manufacturing overhead deferred in inventory = Fixed manufacturing overhead per unit × |
Increase in units in inventory = $15 per unit × 5,460 units = $81,900
|
No comments:
Post a Comment